KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14752072
*
nr 1475 2072
Attie Brahme
(1916-2003), Sverige
Oljemålning, Högalid. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 28x55 cm, yttermått inklusive ram: 31x59 cm
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 juni 2022
kl 20:06:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/5 10:27:14
1
100 kr
29/5 12:29:54
2
300 kr
20/6 20:00:22
1
Vinnande bud
20/6 20:01:13
2
400 kr
20/6 20:01:13
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Tema
20 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 120 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Attie Brahme
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.
Läs mer om Attie Brahme
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: attie brahme högalid motiv från södermalm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svenska konstnärer sverige södermalm södermalmsmotiv
-
1015 Oljemålning
+ bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, M..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:51
-
5013 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:17
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:11
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:04
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:50
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:41
*
Attie Brahme
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Attie Brahme
nr 1475 2072
Attie Brahme
(1916-2003), Sverige
Oljemålning, Högalid. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 28x55 cm, yttermått inklusive ram: 31x59 cm
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 juni 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/5 10:27:14 | 1 | 100 kr |
29/5 12:29:54 | 2 | 300 kr |
20/6 20:00:22 | 1 | Vinnande bud |
20/6 20:01:13 | 2 | 400 kr |
20/6 20:01:13 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Tema
20 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 120 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Attie Brahme
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.Läs mer om Attie Brahme
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: attie brahme högalid motiv från södermalm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svenska konstnärer sverige södermalm södermalmsmotiv
-
1015 Oljemålning
+ bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, M..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:51 -
5013 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:17 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:11
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:04 -
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:50 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:41